All for Joomla All for Webmasters

Zima to doskonały czas na lody?

b_200_200_16777215_0_0_images_artykuly_lody_46d15df13454.jpg

Lody najlepiej jeść zimą, bo temperatura pomiędzy powietrzem a np. naszym gardłem jest najmniejsza. Lody polecane są także w czasie anginy lub po operacjach migdałków – łagodzą objawy, działają jak okład. Działają też przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie.


Lody to zamrożony deser, który uzyskuje się poprzez zamrażanie masy zrobionej z produktów mlecznych (lody mleczne) bądź wody (lody wodne) z dodatkami smakowymi np. owocami czy czekoladą lub poprzez zamrażanie masy złożonej z owoców, cukru i wody sorbet. Alternatywną opcją dla lodów mlecznych są lody wykonywane na bazie napojów: sojowego, ryżowego, owsianego itp. Lody podawane są w różnej postaci, najczęściej w rożku lub kubku waflowym w postaci gałek lub w postaci zakręconego stożka (lody włoskie i amerykańskie), czy na patyku (zamrożona masa lodowa utrzymuje się na patyku wbitym w jej środek). Występują w ogromnej liczbie odmian i z wieloma dodatkami, z których najpopularniejszymi są: bita śmietana, rurki waflowe, rodzynki, kruszone i kruszona czekolada.


Lody na bazie mleka są źródłem białka, wapnia i witamin, szczególnie witamin z grupy B. Zawierają też potas, fosfor i magnez, co można zapisać po stronie pozytywnych właściwości tego deseru. Ale lody, to jak by nie patrzeć słodycze zawierające cukier i to wcale nie małe ilości. Nie ma co się łudzić, że w lodach znajdziemy inny cukier niż zwykły biały, pozbawiony wartości odżywczych – jeden z podstawowych produktów, który sprzyja tyciu. Sorbety natomiast to rodzaj lodów, które są najmniej kaloryczne i nie zawierają dodatków pochodzenia mlecznego. To lody na bazie owoców i wody lub samych owoców. Zaletą jest to, że zazwyczaj mają mniej cukru niż lody mleczne, bo wykorzystuje się w nich naturalny cukier owocowy i ewentualnie trochę dosładza, choć oczywiście i w tym przypadku znajdą się takie lody, które są na potęgę dosładzane. Ale generalnie można przyjąć, że sorbety są mniej kaloryczne.


Czysty lód śmietankowy o wadze 60 g ma 87 kcal. Ten sam lód, tego samego rozmiaru, ale oblany czekoladą w sumie waży ok. 60 g, ale ma 174 kcal; 4 gałki lodów śmietankowych, każda waży 50 g, czyli w sumie 200 g lodów to 340 kcal, ale jeśli polejemy je sokiem malinowym, dodamy łyżkę pokruszonych orzechów, wrzucimy rodzynki i posypiemy czekoladą to mamy już 600 kcal.


Tak więc: gałka lodów śmietankowych ma średnio 85kcal, owocowych na bazie mleka 55kcal, gałka sorbetów około 40kcal.

b_749_185_16777215_0_0_images_artykuly_lody_4515df13454.jpg